29 júla 2022

Rámec

 Ak by sme sa zúčastnili vedomostného kvízu na tému: "Čo vieš o islamskom svete?" alebo "Koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom" a jedna zo súťažných otázok by znela: "Hovorí sa v Bagdade arabsky?", správnou odpoveďou v tomto rámci by bolo: "Nie, v Bagdade sa predsa hovorí perzsky."

Ak ale prejdeme do susedného štúdia, kde prebieha kvíz logického myslenia, správnou odpoveďou na otázku: "Hovorí sa v Bagdade arabsky?" v tomto rámci by bolo: "Áno, v Bagdade sa hovorí akoukoľvek rečou. Ak sa dajú do reči dvaja Arabi, tak aj arabsky."

Interpretácia

 Móricko sa chváli učiteľke:
"Pani učiteľka, ja som včera doma chytil dve muchy - samicu a samca"
"A ako vieš, že to bola samica a samec?"
"Jedna bola na zrkadle a druhá na fľaške piva." Hrdo odpovedá Móricko.

Rovnako ako u Móricka, ani tie naše pozorovania nemajú žiadnu chybu. To, čo nám kazí zvyčajne náš deň, je ich interpretácia.

28 júla 2022

Triedenie odpadov a sociálne pyramídy

Viem, že vďaka môjmu triedeniu domáceho odpadu sa nezastaví ani jedna ropná veža.

Každý z nás vie, že spoločne žijeme v sociálnej štruktúre. Bez ohľadu na jej názov (demokracia, trhová ekonomika, konštitučná monarchia, ...) je táto štruktúra rozdelená na triedy, kasty, či vrstvy.

Termín "stredná vrstva" či "stredná trieda" je už tak vžitý, že nás už ani veľmi neuráža. To sú na tom lepšie Rómovia, ktorí odmietajú nechať sa nazývať Cigánmi.

Všetci presne vieme, kde vo výškovom profile sa ktorá vrstva nachádza. Rozumieme aj tomu, ako husto je ktorá vrstva obsadená aj bez toho, aby sme sa to museli učiť na občianskej  náuke. Každý rozumie termínu "horných desaťtisíc".

Je teda bez pochyby evidentné, že naša spoločnosť má tvar pyramídy.

Energiu, ktorú my - občania triedením odpadu usporíme a mala by sa vrátiť späť na ekológiu, zožerie vo výsledku dáky ekonóm a zostáva "zmrazená" na vrchole sociálnej pyramídy. Ak by bol na  vrchole tejto pyramídy človek s víziou, vracala by sa táto energia späť k ľuďom.

Naše ekologické, sociálne, ekonomické, klimatické a iné problémy teda väzia vo vrcholoch stagnačných pyramíd - teda v slepých vodcoch.

Takže otázky pýtajúce sa na to, ako zmeniť, či vylepšiť konkrétne odvetvia našej spoločnosti sa môžu smelo nahradiť otázkou: "Prečo sa nechávame oblbovať mocnými, u ktorých končia veškeré formy vyprodukovanej ekologickej a sociálnej energie?!"

A na záver tejto úvahy si ešte rypnem: "Drahí spoluobčania, naozaj si myslíte, že demokratické voľby môžu niečo zmeniť, ak nezmenia spomínaný tvar sociálnej štruktúry?"

27 júla 2022

Dôležité činnosti civilizovaných ľudí

 ... rád by som poznal dva výpočty:

1. Keby sa všetci ľudia na Planéte venovali len manuálnemu poľnohospodárstvu, koľko hodín práce denne by musel jednotlivec vykonať, aby sa ľudstvo uživilo?

2. Keby sa všetci ľudia na Planéte venovali len manuálnej činnosti (poľnohospodárskej, remeselníckej), koľko hodín denne by musel jednotlivec pracovať, aby sa ľudstvo uživilo?

Môj odhad dedinčana je, že by to bolo oveľa menej, než 8 hodín denne. Ak by to aj bolo viac, rozhodne by sa takýto pracovníci nemuseli dodatočne zbavovať stresu športom, wellnessom, posedávaním v baroch, či pri telke...

26 júla 2022

Začať treba od Adama

... práve pred chvíľou som si prečítal pár prvých kapitol z knihy Genezis, aby som vylúčil omyly. Sú totiž takí, ktorí tvrdia, že prvotným hriechom Adama a Evy bol sex. Overil som si to. Naozaj sa tam nič také nepíše.

Prvotným hriechom Adama a Evy bola konzumácia ovocia. 😂 Konkrétne šlo o plody Stromu poznania dobra a zla (asi by sa mal písať s veľkým "S", nie?).

Konkrétne je to ten stav, kedy sa dieťaťu začne rozvíjať jazyková komunikácia a dospeláci začnú dieťaťu cez tento kanál vtláčať dualitu sveta v ktorom žijú a do ktorého sa chystajú dieťa uviesť. Vesmír dualitu nepozná: výbuch supernovy nie je opakom niečoho, slnečný vietor nie je opakom niečoho. Ani príroda dualitu nepozná: keď gepard uloví gazelu, nie je to skutkom nijakého príkoria, keď vybuchne sopka, nestalo sa tak ako odplata niečoho...

Dualita je vecou jazyka, ktorý používame na komunikáciu medzi sebou navzájom a so sebou samým. Jazyk je vecou osoby (= osobnosti). Tá je statická. Len cez statický pohľad na svet je možné vidieť protiklady. Ak je niečo hore a niečo dole, počas pohybu po tejto (vertikálnej) trajektórii dualita zmizne. Ak je niečo vpravo a niečo vľavo? Tancujte polku a počas tanca dualita zmizne. Ak sa staticky prilepíte na ručičky hodín a takto vnímate čas, tak je noc protikladom dňa, ale ak ste Indián z pralesa a hodiny vám nič nehovoria, bude pre vás noc súčasťou dňa.

Tieto protiklady sú základom vedenia. Asi málokto si uvedomuje, že k tomu, aby sme niečo mohli vedieť, musíme žiť vo svete protikladov. To, čomu hovoríme "vzdelanie" nemôže bez protikladov nastať. Naše najobľúbenejšie vedenie v 21. storočí je vedieť, kde je čo lacné, či drahé a kde je čo kvalitné a kde šunt. Vzdelanie je vecou akcie a reakcie, čiže kauzality. Nech si vyberieme akúkoľvek oblasť vzdelania, ide v princípe o to, že ak sa vec robí takto vedie k takémuto výsledku, a ak sa robí takto, vedie k tomuto.

Konzumácia ovocia zo Stromu poznania dobra a zla nás dostáva z rajského stavu: "Ja som", do bohorovného stavu: "Ja viem". V tomto stave prežijeme väčšiu časť nášho života. Až kým nepríde Ježiš z Nazaretu a nepovie, že ak nebudeme ako deti, nevojdeme do Kráľovstva Nebeského. Čiže, kým sa nevzdáme stavu "Ja viem" a nevojdeme tým do stavu "Ja som", v ktorom sme boli zrodení do raja bez starostí...

Obľúbené príspevky